06 marca 2023

A może by adoptować coś takiego ?

Będąc otwartymi na kulturę i religię naszych sąsiadów, uprzejmie informuję, że w religii żydowskiej mamy dzisiaj Święto Purim. Trwa ono od wieczora 6 marca do wieczora 7 marca w tym roku ponieważ jest to tak zwane święto ruchome.
Ponieważ człowiek ze wszystkich otaczających go rzeczy, zdarzeń i zasad wyciąga wyłącznie te które odpowiadają jego słabemu charakterowi tak i ja zauważyłem, że chyba najbardziej popularną purimową micwą jest przykazanie picia dużej ilości alkoholu.
Co jednak pić Panie premierze ? Co pić ?
Wino – to standardowa żydowska odpowiedź na pytanie, co należy pić. Talmud (TB Pesachim 109a) poucza, że nie ma radości bez wina.
Specjaliści w tej kwestii twierdzą, że każdy trunek alkoholowy jest akceptowany. Nie zmienia faktu, że wiele osób w tym skromny gospodarz tego bloga nadal twierdzi, iż wino jest najodpowiedniejsze.
לחיים * (
Czytać lechajim czyli Na zdrowie ) 

                                                                     foto ziemiaswieta-polonia.pl

Ileż w różnych religiach jest chwil kiedy można bezkarnie  cieszyć się życiem? Ile jest świąt gdy z woli bożej wolno nadużywać alkoholu ? 
Zgodnie z tradycją pić można do momentu, kiedy nie widzi się różnicy między Błogosławionym Mordechajem a Przeklętym Hamanem. Nie znam ani jednego ani drugiego, ale wydaje mi się, że ta granica jest bardzo daleko posunięta.
A jeżeli już coś zagryźć do wina to koniecznie trójkątne ciasteczka z makiem zwane uszami lub kieszeniami Hamana. Uczcie oczywiście towarzyszą zabawy, tańce, maskarady i przedstawienia.
Pokazać się wstawionym w tym dniu to dać świadectwo własnej religijności. Co wy na to?
No to Wesołego Święta Purim, może i ja otworzę dzisiaj jakąś butelkę z szacunku do naszych starszych braci w wierze jak mówił o Żydach JPII. Nie będę jednak testował własnej wytrzymałości bo jutro od rana trzeba mi do pracy i to samochodem.
 

Ps 
Tak naprawdę to wiem kto to  i Mordechaj i Hamman

8 komentarzy:

  1. o, to ja chętna do świętowania!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można by pomyśleć nad tym w myśl zasady przenikania się kultur

      Usuń
  2. Jestem za! Tylko wolałbym, żeby te dni były wolne, bo inaczej trudno mi będzie zwlec się rano do pracy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Hmmmm...to dla mnie nowa informacja. Wiem że jedna czwarta noblistów to Żydzi, czyli naród jest mądry. A obchody tego święta, bez wątpliwości tą mądrość jeszcze podkreślają. Pozdrawiam, JerryW_54

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło mi było Cię czymś zaskoczyć. Jako że święta są ruchome ja je sobie przeniosłem na najbliższy piątek. To będzie taki wieczór poszanowania innych kultur.

      Usuń
  4. Szkoda że w chrześcijaństwie nie ma takiej doby gdy "Pokazać się wstawionym w tym dniu to dać świadectwo własnej religijności". No chyba żeby tak uznać każdą sobotę, przed trzeźwą niedzielą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, wtedy określenie - wszystko na chwałę bożą - zyskuje nowe znaczenie

      Usuń