wtorek, 7 sierpnia 2012

Ludzka twarz Olimpiady

Olimpiada pokazała swoją ludzką twarz. Nie chodzi mi tutaj bynajmniej o informację dotyczącą ilości prezerwatyw, zużytych przez sportowców w trakcie igrzysk. Ilość ta w szaleńczym tempie rośnie co cztery lata.
Wytłumaczenie tego stanu jest proste i zawiera się w idei Pierrea de Coubertina, inicjatora nowożytnych Igrzysk, aby na czas trwania zmagań sportowych porzucić działania wojenne.
A jeżeli nie robić wojny to co robić?
Doprecyzowanie przyszło już w czasie wojny wietnamskiej – brzmiało: make love, not war. Hippisi pokazali jak słowa wprowadzać w czyn.
Może więc nie powinniśmy czepiać się sportowców za nadużywanie. W końcu biegają ekstremalnie, skaczą ekstremalnie i pływają również ekstremalnie. To dlaczegóż mieliby nie kochać ekstremalnie? Wszelako to tylko realizacja wspaniałej idei.
A propos pływania.
Najbardziej utytułowany olimpijczyk w historii Michael Phelps powiedział to, nad czym zastanawiamy się wszyscy.
- Pływacy sikają do basenu. Również do basenów olimpijskich.
- Sądzę, że wszyscy sikają do basenu. To naturalne dla pływaków. Spędzamy w basenie po kilka godzin, naprawdę nie chce nam się wychodzić.
Na usprawiedliwienie dodał:
- Po za tym chlor to unieszkodliwia.
Z wypowiedzi kolegi z reprezentacji wychodzi, że chlor nie tylko działa oczyszczająco ale i prowokująco. Ryan Lochte powiedział:
- To jest coś co robisz automatycznie po wejściu do chlorowanej wody. Zawsze to robimy. Nie podczas wyścigu, ale podczas rozgrzewki.
W szkole, prasie i innych mediach stawia nam się sportowców, a przed wszystkim mistrzów olimpijskich za wzór do naśladowania.
Naśladownictwo tak, ale bez przesady.
Kiedyś wywalono z basenu takiego właśnie naśladowcę.
Kiedy ochrona wyprowadzała gościa poza ogrodzenie, jego koledzy pytali:
- Dlaczego wyrzucacie Franka za ogrodzenie?
- Bo sikał do basenu
- Przecież wszyscy do basenu sikają – nie ustępowali
- Tak ale nikt z trampoliny.
Po przeczytaniu zwierzeń Michaela Phelpsa blady strach padł na służby basenowe i to nie tylko te, które maja trampolinę na wyposażeniu.
Nie wiem czy w dalszym ciągu będę szedł do Aquaparku z radosną mina, widząc na przykład parkujące trzy autokary pełne wycieczkowiczów.
No nie wiem, nie wiem. Czy niechęć może być usprawiedliwieniem zaniechania?
Spędzam sześć do ośmiu godzin w łóżku, a zawsze chce mi się wstać i wyjść do toalety. Ba o zachowanie takiej chęci pomimo upływu lat, codziennie się modlę.
Słyszałem opowiadania o zmaganiach ciężarowców. Ponoć w trakcie zawodów puszcza się głośną muzykę. Zagłusza ona dźwiękowe efekty napięcia mięśni, u skoncentrowanego zawodnika.
Czasem te mniej ważne dla dźwigania robią sobie przerwę.
- Posraj się a nie daj się ! – podpowiadają trenerzy, a hasło to zyskało uznanie również u sportowców amatorów, czyli u nas wszystkich.
Wzorujmy się na sportowcach z umiarem i nie usprawiedliwiajmy sypialnianego wyluzowania, pozowaniem na mistrza.
Żona nie da się na to nabrać. Zasugeruje nawet, że jeżeli już, to lepiej wzorem lekkoatletów - trzymać tyczkę w pogotowiu.
A poza tym ryzykujmy dalej, tyle, że w sportowym duchu.
Wiadomo bowiem, że kto nie ryzykuje, szampana nie pije.

28 komentarzy:

 1. A krążyły długo pogłoski o środku dodawanym w aquaparkach do wody, który zmienia jej kolor jak ktoś nasika... To jak to jest? :)

  Łóżko to nieadekwatne porównanie - jest z natury suche i nagła wilgoć powoduje dyskomfort, a w basenie różnicy nie czuć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domniemana czerwona obwódka w wodzie koło majtek sikających była rzeczywiście dobrą motywacją do zaniechania. Jak było naprawdę Nie wiem, nie mam doświadczeń w tej kwestii.
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Cholera, poczułam się dziwnie. Tyle godzin w basenie i nigdy do niego nie sikałam. Znów odstaję od społeczeństwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję że nie zechcesz tego teraz nadrobić
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie żart to fragment artykułu z wywiadem, chyba nawet z Onetu.
   Franek na trampolinie to żart.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Antoni, ale mój adres e-mail wykasuj, proszę, od od reklam się nie opędzę.

   Usuń
  3. Gdzieś po drodze wsiąkł komentarz alElli. Dotarł na pocztę a nie pojawił się na blogu. Zamieszam go w jej imieniu

   alElla 13:55 (52 min temu)

   komentarz do posta "Ludzka twarz Olimpiady" dodany przez alElla :

   Klik dobry:)
   A nie tak dawno słyszałam krzyki zbulwersowanych dorosłych, że w basenie kąpią się dzieci, a dzieci sikają. Zdaniem tych dorosłych dzieciaczki powinny tylko w brodziku dziecinnym się kapać, żeby nie zanieczyszczać wody dorosłym.

   Fuj! Jeśli to nie żarty, Antoni, to nigdy w życiu nie wejdę już do basenu.

   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  4. Dziękuję Antoni. A skoro już jestem przy temacie adresu e-mail, to warto wiedzieć, że automaty spamujące reagują na znak @ i zasypują spamem skrzynkę. Dlatego, jeśli chcemy podać na forum swój adres, warto zamiast znaku @ wpisać cokolwiek np. alella"tu małpa"poczta.fm

   Usuń
  5. Antoni, kliknij w pulpicie nawigacyjnym Komentarze, a tam zakładkę Spam. U mnie tez czasem zaczyna wyrzucać normalne komentarze i nie wiadomo dlaczego, a ludzie się niezręcznie czują, bo może autor ich nie chce u siebie ;)

   Usuń
  6. Rzeczywiście znalazłem, będę pamiętał w przyszłości
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. A ja nie chadzam do Aquapraku :-)))
  Nigdy nie wiedziałam dlaczego, a teraz już wiem, mam dobry instynkt :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie można dać się sparaliżować strachem.Umiar we wszystkim, tak uważam
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Moi koledzy natomiast narzekają na grupy kobiet ćwiczących aerobik na basenach. Podobno nad chlorowaną basenową wodą unosi się mieszanina najróżniejszych zapachów z kosmetyków, niestety nie zmywanych przed wejściem do basenu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety mało kto bierze prysznic przed wejściem do basenu. Bo i po co? To woda i to woda.
   Niestety bez prysznica wchodzą też do sauny. Tu dopiero zaczyna się problem.
   Pozdrawiam karnie respektujący przepisy pływalni

   Usuń
 6. Cześć Antoni. Jeżeli już jakiś facet chce sikać w kąpielisku to niej spróbuje w Bałtyku w czerwcu. Jeżeli bedzie miał czym przy 16 stopniach ha ha. Pozdrawiam, JerryW_54

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takiej temperaturze wszystko mocno się kurczy. Do tego stopnia,że jak to mówi mój znajomy, jądra uciskają krtań
   Pozdrawiam

   Usuń
 7. Pomimo wszystko dostrzegam postęp:) Proweniencyja proverbium o wylewaniu dziecka z kąpielą brała się stąd, że drzewiej najsamprzód się ku balijej sobotniej kwapił pater familias, zasię podług wieku potomstwo męskie, zasię pani domu i za koleją progenitura żeńska, zatem nic w tem dziwnego, że przy ablucji końcu woda barwą i przejrzystością jako żywo gnojówkę przypominała, to i łacno było jakiego najmniejszego drobiazgu w niej nie dojrzeć i widać się komu zdarzyło progenitury wychlusnąć... Dziś przynajmniej woda przejrzysta...:)
  Kłaniam nisko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak. Zdecydowanie uczyniliśmy krok naprzód.
   I wynaleźliśmy chlor
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. O rany Wachmistrzu, toć i ja pamiętam sobotnie kąpiele całych rodzin w jednej wodzie, ale nie wpadłam, że przy wielodzietnych to aż tak i powiedzenie powstać mogło właśnie dlatego :D
   Nie zastanawiałam się nad nim :)

   Usuń
 8. To jest zapewne najprawdziwsza prawda. Nie nazwałabym tego jednak "ludzką twarzą" ale brzydką stroną sportowych zmagań. Nie lepiej jest z piłkarzami którzy gęsto plują i wytrząsają zawartość nosów na wypielęgnowaną i kosztowną murawę nie bacząc, że sami się po tej murawie tarzają często zanurzając tam twarze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już wiem skąd się wzięło powiedzenie - Nic co ludzkie nie jest nam obce
   Dzięki telewizji w wysokiej rozdzielczości również bliskie.
   Pozdrawiam

   Usuń
 9. Powiem więcej, na olimpiadzie sportowcy pokazują nie tylko twarz. Rozśmieszył mnie obrazek , jak to grupa kolarzy podczas wyścigu "staje murem na siku", a wszystkie telewizje świata to pokazują. Może to nowa konkurencja, w myśl olimpijskiej zasady: " Wyżej, dalej, celniej". Pozdrawiam, Hanula
  PS Każdy medal ma dwie strony. Jest rewers, musi być awers, a może powinna być awersja do pewnych zachowań

  OdpowiedzUsuń
 10. Nowa konkurencja?
  To zwykłe sikanie towarzyskie.
  Kamery są nie na miejscu.
  Zawody w sikaniu precyzyjnym to w myśl dowcipów dyscyplina małżeńska.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Tu (u-nasz-w-swirowku.blog.onet.pl)Ja byłem długo taki głupi, że wychodziłem zbasenu czy wanny, żeby się wysikać -a nawet z morza. Byłem ale już jestem normalny.
  Pozdrawiam Mirek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co to znaczy normalny?
   Taki statystyczny?
   Pozdrawiam

   Usuń
 12. Witaj.Nihil novi chciałoby się powiedzieć.Pływak był szczery i powiedział to, o czym wszyscy wiedzieli,choć nie każdy tak robi.Zabarwienie wody wokół siusiającego delikwenta jest pewnym straszakiem ale nawet nie wiem czy w naszych basenach w Aguaparku stosują tę metodę.Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wychodziłem chociaż kiedyś na Węgrzech nie wiedziałem gdzie wejść. Nie było rysunków, a tylko napis noy i ferfi. I myśl tu człowieku z pełnym pęcherzem
   Pozdrawiam

   Usuń