czwartek, 31 lipca 2014

Święci z kukurydzy

„Kochaj albo rzuć”  tak zatytułowany był trzeci odcinek sagi o Kargulu i Pawlaku. Jest tam taka scena: jadąca samochodem Ania widzi po drodze z lotniska stojący w głębi pomnik Kopernika. Uśmiecha się i mówi - taki sam jak u nas.
- Tak - odpowiada kierujący wozem Polonus - ale ten jest największy.Zaraz też dodaje - U nas wszystko jest największe. Największe buldingi, największe cary i największe bridże. Tak to chyba brzmiało,przepraszam ale cytuję z pamięci.
Rozśmieszyła mnie ta amerykańska gigantomania i nawet nie podejrzewałem, że moda na „największe na świecie” dotrze i do nas. Dziwnym trafem gigantomania związana jest z kościołem. Z kościołem w znaczeniu budynków oczywiście. Spowszedniał nam Licheń, bo całkiem niedawno Chrystus ze Świebodzina był the highest.  Nic nie jest jednak stałe, a wszystko ewoluuje.
Czytam  ja sobie w „Na temat” z dnia 18.07.2014 :  Oto największy Jan Paweł II na świecie. Zajmuje 4 tys. metrów kwadratowych i powstał w kukurydzy pod Kielcami. Pogrążyłem się w lekturze:
„Zespół pałacowy w świętokrzyskich Kurozwękach to dziś świetnie wyglądający hotel, ale jego właściciela to najwyraźniej nie satysfakcjonuje. Dlatego wpadł na pomysł, żeby rzecz uatrakcyjnić ogromnymi labiryntami w kukurydzy. Najnowszy ma kształt Jana Pawła II.”
To czysto komercyjna inicjatywa bowiem „ Obraz największy na świecie podziwiać będzie można do połowy października, kiedy to kukurydza zostanie ścięta. Do tej jednak pory portret będzie cieszyć dorosłych za równowartość 2 papieskich kremówek (6 zł - dzieci zapłacą 2 zł mniej).”
I wszystko niby w porządku. Ktoś wymyślił sposób na zarabianie, bo ponoć na pielgrzymach zarabia się najlepiej. Nic wyjątkowego, gdyby nie jedna wypowiedź która na podsumowanie  położyła powagę całej informacji.
- Skąd pomysł, żeby uwiecznić w ten sposób akurat papieża Polaka? - pyta redaktor portalu
- Nasze labirynty związane są z ważnymi wydarzeniami, a takim była w tym roku kanonizacja Jana Pawła II – tłumaczy Katarzyna Ciamaga (odpowiedzialna za otwarcie).
Zaraz też dodaje, że wcześniej upamiętniono między innymi przyznanie Polsce organizacji Euro, św. Jakuba a także... Koziołka Matołka.
No cóż, lubię wino ale nie pijam go w każdym towarzystwie. 
 

22 komentarze:

 1. Ależ Koziołek Matołek to poważna sprawa! Toż to niemal narodowe dziedzictwo:)).

  OdpowiedzUsuń
 2. co to wyczyniają z człowiekiem po śmierci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż się nie chce być kimś wielkim.
   Zaparłem się i nie będę
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Vulpian de Noulancourt31.07.2014, 13:31

  Wiele będzie zależeć od tego, czy pielgrzymi wypną się na taki pomysł, czy też nie zauważą bluźnierstwa, a od października chętnie będą kupować popcorn papieski z kukurydzy z Tego pola.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak popcorn to jest to w papierowym kubeczku z wizerunkiem
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. -- a jeżeli to kukurydza nie na popcorn, tylko ta odmiana, którą uprawiają rolnicy, czyli na paszę dla bydła i trzody chlewnej...??.. czy wtedy też będziemy się zachwycać...??

   Usuń
 4. Klik dobry:)
  A od jesieni będą pewnie podawać w hotelu sałatkę ze świętą kukurydzą. ;)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To drugi kulinarny pomysł po popcornie
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Jest gotowa nazwa potrawy: " kukurydza papieska". Do kompletu z papieską kremówką. Czekamy na dalsze propozycje.

   Usuń
 5. Powinni tam tłumnie uderzyć nie katolicy, a wrecz przeciwnie - za 6 zł podeptać wizerunek papieża...
  Niesmaczny pomysł. A popkorn i salatkę to już można pod kanibalizm podpiąć? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby tylko nie urazić uczuć.
   Teraz o to tak łatwo w tym kraju.
   Pozdrawiam

   Usuń
 6. Przypomina mi to dawniejsze, peerelowskie wystawy sklepowe, na których ustawiano portrety "socjalistycznych świętych" np miedzy kapustą a kalafiorem. Może to polska tradycja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba trochę zapożyczona ze wschodu
   Pozdrawiam

   Usuń
 7. Zgadzam się wino tylko w dobrym towarzystwie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to jedno już mamy ustalone w kwestii wina
   Pozdrawiam

   Usuń
 8. Mam około 2o km do tego pałacu, no i do pola kukurydzy, w którym co roku robi się labirynt. Właściciel ma głowę do biznesu i od czasu odzyskania tej nieruchomości od Państwowej Stadniny Koni całkowicie odbudował pałac i inne obiekty sprowadził stado bizonów, utworzył mini zoo i inne atrakcje przyciągające maluczkich i większych. Podejrzewam, że nawet nie przewidział rozgłosu jaki zyska labirynt dzięki wyborowi tego, a nie innego rysunku.
  Podobno pierwszą zasadą działania ludzi przedsiębiorczych jest: - Business first

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli świętość przeliczona na brzęczącą monetę?
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Aktualna oferta Kurozwęk:
   Już trwa trzydniowy festyn w Kurozwękach! ZAPRASZAMY!
   Trzydniowy festyn – WIELKI LUNAPARK, pokazy: tańców indiańskich
   i country, ujeżdżania koni, kaskaderki konnej, „Safari Bizon”, wioska indiańska, obóz samurajów, obóz poszukiwaczy złota, labirynt w kukurydzy, gry i zabawy – strzelnice, amfibie, park linowy, ścianka wspinaczkowa, trampolina, malowanie twarzy, lochy pełne tajemnic, wystawa militariów, gra wieloformatowa „Poznaj świętokrzyskie”,
   oraz Odlotowa Kapsuła z kinem 5D i wiele innych atrakcji,

   Nie jadę

   Usuń
  3. Poznaj świętokrzyskie to by mi odpowiadało. Od czterech lat jednak jestem zawodowo związany ze świętokrzyskim góralem jak mówi o sobie

   Usuń
 9. No tak, Papież i Koziołek Matołek w tym samym szeregu "cudowności" faktycznie zmniejszają nieco znaczenie owego labiryntu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na wszystkim w dzisiejszych czasach można zarobić i jeszcze - dorobić do tego ideologie...

  OdpowiedzUsuń