czwartek, 27 listopada 2014

Problematyczna zdrada

Zdrada. To staroświeckie określenie na świadome i intencjonalne zawiedzenie zaufania ma się w dobie fantastycznie rozwiniętej techniki jak najlepiej. Być może nawet ta nowoczesna technika jej dodatkowo sprzyja. Poza tym, zdrada nie dała się wcisnąć w cechy jednej płci i w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. Stała się więc i tu nie bójmy się tego określenia, taka genderowa.
Jak informują mądre publikacje, mówiąc zdrada, mamy na myśli w pierwszej kolejności zdradę małżeńską, potem zdradę partnerską. Na kolejnych dopiero miejscach mieści się zdrada stanu i a dla nas Polaków, zdrada jałtańska czyli zdrada polityczna.
Co do tego ostatniego nie jestem przekonany, zwłaszcza kiedy słyszę pieśń Jacka Kaczmarskiego z tekstem – polityk w ogóle nie zna słowa zdrada a politycznych obyczajów trzeba strzec.
Na samym końcu jest zdrada psychiczna. Odległą pozycję w rankingu zawdzięcza temu, że ponad 90 % mężczyzn małego bzykanka na boku nie kwalifikuje jako zdrady. Zdradą jest dla nich zamiar odejścia od żony w celu stworzenia innego związku. Zwykły seks i to do tego z prezerwatywą zdrada niej jest.
Zostawmy na chwilę te rozważania co jest a co nie jest zdradą i skupmy się nad problemem, kto do zdrady jest skłonny?.
Bardzo pomocny w tych rozważaniach jest materiał jaki znalazłem w portalu gazeta pl.
Okraszony kolorowymi zdjęciami tekst w punktach wymienia tych którzy znajdują się w sferze zagrożenia.
A więc po kolei
- Każdy kto ma dziewięć w liczbie lat.
No, to się ociera o numerologię. Ciekawe, że ta zasada zaczyna się od liczby 29 a kończy na 59. Patrząc na tę górną granicę, zdałem sobie sprawę, że oto przede mną pojawia się ostania okazja na jakieś szelmostwo.
Jak przetrwam to potem pozostanie już tylko z „butami do nieba”.
No i co dalej? Czyżby od sześćdziesiątki facet tracił skłonności do zdrady? Może ma to jakiś związek z testosteronem, który do tego wieku kobieta z niego wyssała?
Dziewiątka. Koniec każdej dekady w jakiś dziwny sposób skłania nas do choćby chwilowego życia w taki sposób jakby miało nie być jutra. „Fin de siècle” - jak mówią Francuzi i to chyba najlepsze wytłumaczenie.
A jest sobie co tłumaczyć, bo póki co jutro nadchodzi.
- Ponoć wysocy zdradzają chętniej.
Napisali wysocy nie wyżsi. Dlaczego zauważam tu różnicę. Ja przy swoim haniebnym wzroście jestem również przynajmniej od paru rzeczy wyższy.
Poza tym faceci o niewielkim wzroście bardziej starają się na początku, tam gdzie wysokim przychodzi wszystko bez problemu. Ci pierwsi cenią sobie i szanują trudne zdobycze. Ci wysocy uważają, że słońce kłania im się pierwszym i stan ten trwał będzie wiecznie. Nie będzie. Tym dużym przypominam liczbę 59.
- Powiedz mi jakiej muzyki słuchasz a powiem ci czy masz skłonności do zdrady.
Tu muszę z przyjemnością powiedzieć, że znajduję się strefie ryzyka, bowiem słuchacze muzyki rockowej, popowej i country (w takiej właśnie kolejności) wzorem swoich idoli najbardziej podatni są na zdrady.
Jeżeli chcesz zwiększyć swoja pewność co do wierności partnera, wybierz muzyka funky lub rapera. Jeżeli oczywiście potrafisz wytrzymać rapujące wyznania miłości. To tak jakby musieć znosić jodłowanie po szczytowaniu.
- Ponoć skłonność do zakupów wiąże się skłonnością do zdrady.
Tu w strefie ryzyka znalazła by się połowa rodzaju ludzkiego a już najpewniej 100% kobiet.
Ponoć taka co zdradza to więcej kupuje. A że chowa przed mężem to szuka innych miejsc gdzie mogłaby się pochwalić. I tak od rzemyczka do koniczka dochodzi do miejsc intymnych.
No cóż, zaufanie zaufaniem a jutro zrewiduję listę zakupów, bo mówią - kochaj i miej się na baczności.
Mam tylko wątpliwości czy więcej dotyczy też cukru, masła i mleka.
Zgodnie z zasadami prawa karnego wątpliwości należy przecież tłumaczyć na korzyść podejrzanego. A jak ktoś nie jest nawet podejrzanym?
A żeby nie popaść w czarną rozpacz i depresyjne wątpliwości, inne badania podają bliższe parametry potencjalnej zdrajczyni czyli niewiernej żony. To najczęściej trzydziestokilkuletnia kobieta o maksymalnie pięcioletnim stażu małżeńskim, matka córki poniżej 3 roku życia.
Dodatkowo najczęściej to nauczycielka chociaż w badaniach wyszło, że do zdrad przyznawały się także niepracujące matki oraz kobiety pracujące w służbie zdrowia.
Panowie rozejrzyjcie się uważnie wokół siebie.
Ja powiadomię o badaniach jednego znajomego. Jego żona spełnia co najmniej ze dwa takie kryteria. A może i nie powiadomię. Zaraz bowiem pojawi się pytanie, czy przypadkiem czegoś nie wiem w tej sprawie? A ja na boga nic nie wiem. Poza tym można stracić kolegę, a nawet dostać po ryju. A czy ja jestem politykiem żeby brać po ryju?
Teraz powinno się pojawić uzasadnione pytanie o facetów. Mężczyźni jakich zawodów zdradzają najchętniej?
- Najczęściej zdradzają informatycy. Na niższych miejscach męskich profesji sprzyjających nawiązywaniu romansów znalazły się kolejno: finansiści, nauczyciele, lekarze i prawnicy.
Myślę że wykaz jest niekompletny i niedoszacowany. Osobiście znam pewnego szambiarza który do niedawna miał całkiem udane życie pozamałżeńskie. Wszystko skończyło się gdy jego szef zauważył, że pod jednym z obsługiwanym adresów beczka pojawia się z nadzwyczajną regularnością.
- Cóż oni tam tyle srają - miał zapytać z wrodzoną prostotą.
Potem miało się okazać, że nie idzie tu o prozaiczna defekację.
Nie, nie naśmiewam się z ludzi pracy. Tylko podziwiam jak niektórzy potrafią to swoje życie zorganizować. Albo tylko zagmatwać, co kto woli.
Ostanie kryterium pozbawiło mnie złudzeń
- Okazało się, że na zdrady podatni są użytkownicy mediów społecznościowych.
Co powoduje, że inne wymienione powyżej kryteria można sobie za przeproszeniem w dupę wsadzić, by się trzymać nastrojowego klimatu sprzed chwili.
Wszyło na to, że bezpieczna jest w takim razie moja teściowa i jeszcze parę osób, a i to niedługo. Na budynku Domu Kultury w mojej miejscowości zauważyłem plakat zachęcający emerytów i rencistów do zapoznania się z obsługa komputera pod kątem korzystania z mediów społecznościowych właśnie.
Ręce i nogi się uginają.
A może nie warto kruszyć kopii? Powróćmy w końcu do początku moich rozważań.
Co tą zdradą jest.
Przypomnę słynny już wywód głównego bohatera polskiego filmu „Porno” z 1989r w reżyserii Marka Koterskiego.
"Pierwszy raz nie zdrada jest, drugi raz inna sprawa
jak się nie jest do końca z kimś to też nie zdrada
jak się włoży sam koniuszek to też nie zdrada.
Na wczasach - nie zdrada, odpocząć przecież trzeba a wczasy się skończą i co tam,
jak chłop w wojsku - nie zdrada, nie można przez dwa lata nie tego,
kiedy mąż w delegacji to wiadomo,
kiedy przebywa zagranicą bo wtedy jakbyś nie swoją zdradzał,
po alkoholu - nie zdrada - to się nie wie co się robi,
po francusku - nie zdrada
no i bez całowania w usta to tez nie zdrada”
No właśnie, cały problem ze zdradą tkwi w całowaniu. W usta.

25 komentarzy:

 1. To teraz czekam na post o wierności:) Z tymi nauczycielkami to przesadzono. A na wsi na pewno takiej zdradzić. Tu na straży wierności stoją wiejskie baby i jakby co, to od razu by się rozniosło, taczki szykowano. Chociaż znam jedną taką , która omotała sobie księdza (mąż wiedział, nic nie powiedział). Ponoć pod latarnią najciemniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Temat wierności nie jest medialny jak niewierności.
   Można go zamknąć jednym zdaniem - całe życie unikałem okazji
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. "Haniebny wzrost", powiadasz, Antoni. A jakiż to, jeśli można wiedzieć.:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takiego określenia używał nieżyjący już niestety Piotr Skrzynecki o wzroście Jacka Wójcickiego
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. W dawnej literaturze nazywano go "nikczemnym". Chociażby u Sienkiewicza, na ten przykład.
   Popatrz, jak to różne są ludzkie gusta; ja mam słabość do facetów nikczemnego (czy też, jak go nazwałeś, haniebnego:) wzrostu. Zresztą, dla mnie, jeśli już, haniebny to zbyt wysoki.

   Usuń
  3. podłączę się do dyskusji - na leżąco różnica długości człowieka nie ma żadnego znaczenia
   ale przyznaję się - wkurzał mnie typ, który zawsze umiał stanąć tak, by być wyższym, np na schodku lub spychając mnie z chodnika, i za to się rozstaliśmy, obawiałam się, że wkrótce zacznie wchodzić mi na plecy

   Usuń
 3. Ja pierdykam, jakiż wywód! Do zdrady skłonna jest świnia, chyba, ze spotkają sie dwie świnie, wtedy to się znosi, bo skoro wszyscy zadowoleni... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Vulpian de Noulancourt27.11.2014, 15:43

  1. Zdrada ma miejsce tam, gdzie jedna ze stron, które się umawiały na wspólne życie nie jest tym, za kogo się podaje. Ktoś twierdził, że jest mężczyzną, a zachowuje się jak młokos podniecony widokiem jakiegoś pierwszego lepszego pośladka - albo też utrzymuje, że jest dojrzałą kobietą, a ulegnie każdemu, kto na nią spojrzy i chwyci za rękę. Wiele zależy, oczywiście, od środowiska i indywidualnych pogladów. Na przykład w prawie całej Czarnej Afryce utrzymuje się w najlepsze pogląd, że mężczyzna ze swej natury jest niewierny i nie można na to nic poradzić - to jego baba ma go pilnować, a jeśli nie dopilnuje, to sama sobie jest winna.
  2. Jednak związek dorosłych ludzi (a nie niedorosłych Piotrusiów Panów, o ile są też żeńskie odpowiedniki tego hasła) musi opierać się na wzajemnym zaufaniu. I gdy go zabraknie, to oznacza to poważny problem, bo jak można żyć z kimś, komu się nie ufa?
  3. Zdradą nie musi wcale być fizyczna niewierność (chociaż za całkowicie irracjonalne uważam wyskoki podczas wieczorów kawalerskich, skoro "przysięgać" będzie się dopiero nazajutrz). Zdradą może być sytuacja, kiedy jedna strona potrzebuje wsparcia drugiej, a ta druga odpowiada z tą powalającą lekkością: "wal się".
  4. Długo tak mogę moralizować, ale sądzę, że nie ma takiej potrzeby.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo rozsądny wywód. Niestety, dzisiejsze czasy (a właściwie to popkultura) nie sprzyjają dojrzałości i wierności.

   Usuń
  2. Nic dodać nic ująć. Pozdrawiam

   Usuń
 5. Jak zwykle uroczy, dowcipny tekst. Lekko i gładko o sprawach poważnych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje mi się, że już za chwilę, już za momencik zdrada będzie bardzo modna i brzydko mówiąc, frajer ten kto nie zdradza. Wcale nie przesadzam, bo dzisiejsze wartości nie wiele mają wspólnego z normalnością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdrada była od zawsze, od zawsze też byli porządni ludzie. Mam więc nadzieję.
   Pozdrawiam

   Usuń
 7. Hehehe... Czyżbyś przymierzał się do skoku w bok? Bardziej mi to pasuje na dostosowywanie się do roli polityka... Brałeś udział w wyborach jako kandydat?...:D:D:D:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znasz mój stosunek do polityki. Spełniam jednak sumiennie obywatelskie obowiązki
   Pozdrawiam

   Usuń
 8. Klik dobry:)
  Ja się nie załapuję w tych 100% kobiet. Nie znoszę zakupów, o! Chodzenie po sklepach jest wręcz karą /nie wiem, za co/ dla mnie.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czuję w sklepie to samo
   Ale ja jestem facet
   Pozdrawiam

   Usuń
 9. Bardzo ciekawa jest teoria, że prezerwatywa niweluje poczucie zdrady. Mężczyźni potrafią sobie sumienia uspokajać:)))

  OdpowiedzUsuń
 10. Proste wytłumaczenie: jak nie wiesz co jest zdradą, to nie wiesz,że zdradzasz i problem z głowy.Pozdrawiam, Hanula
  PS Ależ ja jestem narażona na zagrożenia, tylko na tę 9 będę musiała trochę poczekać, bo u mnie na końcu 0, więc pewnie z tego powodu ani chęci, ani sposobu i ochoty:)

  OdpowiedzUsuń
 11. To wychodzi, żem z teściową Waszmości poza podejrzeniem, a może i szkoda, by odrobinka zazdrości z czasu do czasu by mogła jakiego pieprzu dodać:)
  Kłaniam nisko:)

  OdpowiedzUsuń
 12. W przyszłym roku będę miał dziewiątkę w liczbie lat. Mam więc sporo czasu, aby gruntownie przemyśleć wszystkie inne warunki.
  A tak w ogóle to jestem przeciwnikiem takich skoków i wyskoków

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdradę fizyczną łatwiej wybaczyć. Bo nie o wyłączność tu chodzi tylko o zwiedzione zaufanie. "Co brudne to się umyje ale co stłuczone to już na zawsze"

  OdpowiedzUsuń
 14. Panowanie nad sobą (swoimi emocjami itd) jest bardzo trudne i bywa że skutki niepanowania bywają bolesne i nie do naprawienia. O poważnych sprawach lekko lekkim piórem. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Po bożemu to nie zdrada, za granicą to nie zdrada, oj, oj, panowie wykazują w tym względzie ogromną kreatywność :) :) :) :)

  OdpowiedzUsuń